Optag på socialrådgiveruddannelsen er det laveste i 10 år
2040 nye studerende er i år optaget på socialrådgiveruddannelsen – 63 færre end i 2024. Det vækker bekymring i Dansk Socialrådgiverforening, som peger på, at samfundets mest udsatte kan komme under større pres, hvis ikke man får vendt den årelange tendens med lavt optag.
Igen i år er optaget på de danske socialrådgiveruddannelser faldet. En ærgerlig tendens, advarer Dansk Socialrådgiverforening.
– Politikerne har store ambitioner om at sætte ind mod børns mistrivsel og sikre de mest udsatte borgere en mere værdig hjælp. Det kræver dygtige socialrådgivere, og derfor er det alvorligt, når optaget igen ligger på et kritisk lavt niveau efter flere år med faldende optag. Det øger behovet for at gøre både socialrådgiveruddannelsen og socialrådgiverfaget mere attraktivt, siger næstformand Trine Quist.
Flere midler på vej
I foråret aftalte et flertal i Folketinget at gennemføre en reform af professionsuddannelserne, som bl.a. skal tilføre midler til socialrådgiveruddannelsen. Ifølge Trine Quist er det et skridt på vejen:
– Reformen leverer den nødvendige økonomi til at gøre uddannelsen mere praksisnær og sikre en tættere kobling mellem den teori og praksis, vi som socialrådgivere arbejder i. Men den nye socialrådgiveruddannelse har endnu ikke set dagens lys, og derfor er der behov for at fortsætte arbejdet med at udvikle og implementere den klogt sammen med os, underviserne og uddannelsesinstitutionerne.
Unge vælger uddannelse med hjertet
Også de studerende peger på vigtigheden af at skabe attraktive uddannelser med et stærkt studiemiljø. Forperson for Sammenslutningen af Danske Socialrådgiverstuderende Ida Christoffersen udtaler:
– Unge vælger uddannelse med hjertet. Derfor skal socialrådgiveruddannelsen være et sted, hvor man mærker fællesskab, faglighed og formål. Vi skal skabe et studiemiljø med engagement og forpligtelser og med stærke traditioner og faglige fællesskaber, så man som studerende mærker, at man er en del af en profession – allerede fra første dag.
Introprogram og mentorordning
Dansk Socialrådgiverforening peger også på, at en ny socialrådgiveruddannelse ikke alene kan vende udviklingen. En undersøgelse viser nemlig, at flere end hver 4. socialrådgiver føler sig stresset, og den virkelighed risikerer at få unge mennesker til at vælge en anden vej i deres arbejdsliv.
– Vi ved, at socialrådgiverne er underlagt et hårdt arbejdspres, og at der er alt for mange nyuddannede, som slet ikke får en god start, fordi tiden til oplæring er sparsom. Det skal politikere og arbejdsgivere gøre op med, så flere får lyst til at søge ind i socialrådgiverfaget, og så vi får bedre rammer for at gøre det arbejde, som vi brænder for.
Konkret ønsker Dansk Socialrådgiverforening, at nyuddannede socialrådgivere får ret til et introprogram og en mentorordning, hvor de tilknyttes en erfaren kollega i de første måneder i jobbet. Derudover opfordrer de politikerne til at investere i socialrådgivernes arbejdsområder, så man kan nedbringe arbejdspresset og samtidig sikre en hurtigere og bedre hjælp til borgerne.