DS sikrer rekordhøjt beløb til medlemmerne

I 2025 skaffede Dansk Socialrådgiverforening 46,6 millioner kroner til medlemmer, som har været udsat for arbejdsskader. Det er et rekordhøjt beløb, og også denne gang handler de fleste sager om vold og trusler.

 

Det er altid trist, når mennesker kommer til skade eller bliver syge på grund af deres arbejde. Derfor kæmper Dansk Socialrådgiverforening for et bedre arbejdsmiljø for socialrådgiverne – men når skaden er sket, skal man have erstatning

I 2025 hentede Dansk Socialrådgiverforening erstatninger hjem til medlemmerne i arbejdsskadesager på samlet 46,6 millioner kroner. Et rekordhøjt beløb.

Erstatningen er fordelt på 36 personer, og sagerne spænder bredt over blandt andet vold, trusler, stalking og udhængning på de sociale medier.

Rådgivning og vejledning i arbejdsskadesager er en af kerneopgaverne i Dansk Socialrådgiverforening, og derfor er det dejligt at se, at vi har kunnet hjælpe med at hente pæne erstatninger hjem til vores medlemmer. Også selvom det sker på en rigtig trist baggrund, som for alt i verden skal forebygges, siger Marie Vithen, der er næstforkvinde i Dansk Socialrådgiverforening:

“Vi må aldrig acceptere, at socialrådgivere arbejder under så dårlige og utrygge vilkår, at det fører til skader og sygdom. Men når det alligevel sker, skylder vi vores medlemmer at kæmpe for både kompensation, retfærdighed og den erstatning, de har krav på.”

Husk på, at du altid kan ringe til os på 70 10 10 99, hvis du har brug for hjælp og støtte i forbindelse med en arbejdsskade eller arbejdsrelateret sygdom.