Mænd i krise

Alt for mange mænd står helt alene, når livet er svært. I dette webinar fortæller Mandecentret om deres arbejde.

Mandecentret arbejder med mænd i mange forskellige slags krise. Oplægget her omhandler fortællinger om målgruppen og både centrets forebyggende tilbud samt botilbud og krisecenter:

"I Mandecentret arbejder vi for at skabe de bedste forudsætninger for, at ingen mand skal stå alene. Vi arbejder målrettet med forebyggelse gennem vores ambulante rådgivning. Derudover arbejder vi på at afhjælpe social udsathed, såsom ensomhed, social deroute, isolation og selvmord, samt at skabe et tilhørsforhold, fællesskab, tryghed og større forståelse for manden.

At være en del af et fællesskab og føle sig set, hørt og forstået, er afgørende faktorer for ethvert individs tryghed og trivsel. Alt for mange mænd står helt alene, både når livet er svært, og når livet bare går sin gang.

Når mænd kommer i krise, skal de have et sted at gå hen for at få hjælp. Mænd fortjener at blive set og anerkendt for den krise, de er i. Derfor hjælper vi manden gennem vores botilbud, hvor han kan bo trygt med sine børn, hvis han har børn.

Vi giver ham tag over hovedet, trygge rammer og ro til at komme på benene igen. Vi støtter og rådgiver ham til at finde potentialet i sig selv og styrker ham til at tage hovedrollen i sit eget liv igen. Mandecentrets botilbud og krisecenter skal tilbydes, hvor der er brug for hjælp."

Læs evt:

Er du interesseret i at læse mere om Mandecentrets arbejde, evt. som forberedelse inden webinaret, er du velkommen til at se med på denne Online Flipbook.

 

Webinaret foregår via Teams – Du modtager link når du tilmelder dig.


OBS! Webinarer optages ikke og det er kun for medlemmer af Dansk Socialrådgiverforening!