Medlem til medlem

Dansk Socialrådgiverforenings største ressource er vores medlemmer. Vi ved, at der findes enorme mængder viden blandt os.

Vi mangler dig!

Dansk Socialrådgiverforenings største ressource er vores medlemmer. Det er jer som er hverdagens eksperter og formålet med dette arrangement er at udvikle og styrke den viden og de kompetencer, som vi hver især har, og i samarbejde brede denne viden ud.

Vi ved, at der findes enorme mængder viden blandt os, og målet med dette arrangement er i samarbejde med andre engagerede socialrådgivere at blive klædt på til at blive klar til at formidle denne viden til de øvrige medlemmer.

Vi stiller rammerne, maden og drikkevarerne til rådighed og som medlem møder du op med din gode idé og sammen med dig arbejder vi med den og hvilke muligheder der er for at komme til at formidle din viden videre til resten af Dansk Socialrådgiverforening.

Vores mål er, at hjælpe dig med at blive klar til at formidle – eksempelvis ved at holde et oplæg eller skrive et indlæg til Socialrådgiveren.

Arrangementet forløber således:

1. Velkommen og rammen for dagen, herunder eksempler på typer af arrangementer.

2. Gruppesnak/løs snak/vejledning

3. Opsamling på dagen – gav det mening og hvad er det næste skridt?
 

Der vil være noget af spise og drikkevare under arrangementet.

Har du spørgsmål til arrangementet kan du kontakte:
Sune Kirketerp, 41854488, SKCH@Aarhus.dk
Stella Olesen, 89151334, Stella.meyer.olesen@randers.dk